Description
The SE Mark Tremonti provides a powerful voice and classic PRS aesthetic for players ready to rock. Through his solo work and as the lead guitarist of Alter Bridge and Creed, Tremonti has made a name for himself as a heavy rock player with melodic strength. The Tremonti "S" pickups are paired with dual volume and tone controls, offering the articulate aggression needed to cover Tremonti’s tonal demands. Additional appointments include a shallow violin carve with flame maple veneer, maple neck, and a trem-up route, making the SE Mark Tremonti fast to play and hard to put down.
Body
| Body Construction | Solidbody |
| Top Wood | Maple |
| Veneer | Flame Maple |
| Back Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
Neck
| Number of Frets | 22 |
| Fret Wire | PRS SE Standard Fret Wire |
| Width of Fret Crown | .104" |
| Height of Fret Crown | .046" |
| Scale Length | 25" |
| Neck Wood | Maple |
| Neck Construction | Multi-Ply |
| Truss Rod | PRS Double-acting |
| Neck Shape | Tremonti |
| Neck Depth 1/2 Fret | 51/64" |
| Neck Depth 12 1/2 Fret | 29/32" |
| Neck Width at Nut | 1 11/16" |
| Neck Width at Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" |
| Fretboard Inlay | Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE" |
| Neck/body Assembly Type | Set |
Hardware
| Bridge | PRS Patented Tremolo with Trem-Up Route |
| Tuners | PRS Designed Tuners with Wing Buttons |
| Hardware Type | Nickel |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "Tremonti" |
| Strings | PRS Classic 9-42 |
Electronics
| Treble Pickup | Tremonti "S" |
| Bass Pickup | Tremonti "S" |
| Controls | Volume and Tone Control for Each Pickup and 3-Way Toggle Pickup Switch |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | Gig Bag |