Description
Step into the spotlight and experience iconic Fender® sound and style with the Player II Stratocaster® — a stage-ready guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Stratocaster radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern "C"-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5"-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 22 medium jumbo frets. Choose from alder, chambered ash or chambered mahogany bodies available in both classic Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Single-Coil Strat® pickups offer crystalline highs, musical mids and tight lows that elevate any genre. The 5-way blade switch lets you dial in everything from glassy neck pickup cleans to rowdy bridge pickup snarl and all points in between, while a 2-point tremolo and ClassicGear™ tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Stratocaster has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
Body
| Body | Alder |
| Back Finish | Gloss Polyester |
| Body Shape | Stratocaster |
Neck
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Scale Length | 25.5" (648mm) |
| Headstock | Stratocaster® |
| Neck Construction | 4-Bolt |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back, Gloss Urethane Finish on Front |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Number of Frets | 22 |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Truss Rod | Single Action, Head Adjust |
| Truss Rod Nut | 3/16" Hex Adjustment |
Hardware
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 2-Point Modern |
| Control Knobs | Aged White Plastic |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Pickguard Material | 3-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Aged White |
| Strap Buttons | Standard |
| String Trees | Dual-Wing |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Switch Tip | Aged White |
| Tremelo Arm | Standard Tremelo Arm |
| Tuning Machines | Fender® ClassicGear™ |
Electronics
| Bridge Pickup | Player Series Alnico 2 Humbucker |
| Middle Pickup | Player Series Alnico 5 Strat® Single-Co |
| Neck Pickup | Player Series Alnico 5 Strat® Single-Co |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Pickup Configuration | HSS |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | FE1225 Electric Guitar Gig Bag |