Description
The Squier Mini Stratocaster® is the perfect companion for players seeking a reduced-size instrument with classic styling and familiar Fender® tone. Highlights include a thin and lightweight body, an easy-to-play "C"-shaped neck profile, a trio of Squier single-coil pickups with 5-way switching for sonic variety, and a hardtail bridge for solid tuning stability.
Body
| Body | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Telecaster |
Neck
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 22.75” (578 mm) |
| Headstock | Stratocaster® |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.6” (40.6 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Truss Rod | Standard |
Hardware
| Bridge | 6-Saddle Hardtail |
| Control Knobs | White Plastic |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pickguard Material | 1-Ply White |
| Pickup Covers | White |
| Strap Buttons | Standard |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Switch Tip | White |
| Tuning Machines | Standard Die-Cast |
Electronics
| Bridge Pickup | Standard Single-Coil Strat® | Middle Pickup | Standard Single-Coil Strat® |
| Neck Pickup | Standard Single-Coil Strat® |
| Controls | Volume, Tone |
| Pickup Configuration | SSS |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | FEMS-610 Mini Strat®/Mini Jazzmaster® Gig Bag |