Description
The ¾-size nylon-string FA-15N guitar offers a visually stunning instrument at a budget-friendly price. Quality laminate construction with a modern Fender 3+3 headstock and walnut bridge create an instrument that is not only easy to play, but also sounds great. Beginners and developing players will appreciate the style of this guitar, which features a mahogany neck that gives the guitar a lively tone and feel.
Body
| Body | Laminated Agathis Top with Sapele Back and Sides |
| Body Binding | 1-Ply Black |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Body Top | Laminated Agathis |
| Bracing | Fan |
| Rosette | Concentric Rings |
Neck
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | 11.81" (300 mm) |
| Neck Binding | 1-Ply Black |
| Fret Size | 1.69" (43 mm) |
| Scale Length | 23.3" (592 mm) |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Nato |
| Number of Frets | 18 |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Nut Width | 1.69" (43 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Truss Rod | Dual-Action |
Hardware
| Bridge | Walnut |
| Bridge Pins | Pin-Less |
| Hardware Finish | Chrome |
| Strings | Fender® 100 Nylon Classical Tie-End (.028-.043 Gauges), PN 0730100400 |
| Tuning Machines | Open-Gear with Pearloid Buttons |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | Gig Bag |