Description
A great choice for the budding singer-songwriter, the all-new CC-60S shines when fingerpicked or strummed. It boasts upgraded features that players of all types are sure to love, including a solid spruce top, comfortable walnut fingerboard with rolled edges and a new, easy-to-play neck shape.
Body
| Body | Laminated Mahogany |
| Body Binding | 1-Ply Black |
| Body Finish | Gloss |
| Body Top | Solid Spruce |
| Bracing | Scalloped "X" |
| Rosette | CD Series Pearloid |
Neck
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Neck Binding | 1-Ply Black |
| Fret Size | Vintage |
| Scale Length | 25.3" (643 mm) |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Mahogany |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Material | Crème Plastic |
| Neck Shape | Fender® 'Easy-to-Play' shape with rolled fretboard edges |
| Nut Width | 1.69" (43 mm) |
| Position Inlays | 3mm Pearloid Dot |
| String Nut | Crème Plastic |
| Truss Rod | Dual-Action |
Hardware
| Bridge | Walnut |
| Bridge Pins | White with Black Dots |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strings | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Tuning Machines | Chrome Die-Cast |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | Gig Bag |