Description
A great choice for the budding singer-songwriter, the all-new CC-60S shines when fingerpicked or strummed. It boasts upgraded features that players of all types are sure to love, including a solid mahogany top, comfortable walnut fingerboard with rolled edges and a new, easy-to-play neck shape.
Body
| Body | Mahogany |
| Body Binding | Black |
| Body Finish | Satin |
| Body Top | Solid Mahogany |
| Bracing | Scalloped X |
| Rosette | CD Series Pearloid |
Neck
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Neck Binding | Black |
| Fret Size | 2mm |
| Scale Length | 25.3" (643 mm) |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Nato |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Material | Plastic |
| Nut Width | 1.69" (43 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| String Nut | Plastic |
| Truss Rod | Dual-Action |
Hardware
| Bridge | Walnut |
| Bridge Pins | White with Black Dots |
| Hardware Finish | Chrome |
| Strings | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Tuning Machines | Chrome Die-Cast |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | Gig Bag |