Fender American Professional II Telecaster® Butterscotch Blonde
Description
The American Professional II Telecaster® draws from more than seventy years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of today's working player.
Fender's popular Deep "C" neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a "Super-Natural" satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Telecaster single-coil pickups are more articulate than ever while delivering the twang, snap and snarl that made the Tele famous. The new top-load/string-through bridge with compensated "bullet" saddles is our most comfortable, flexible Tele bridge yet - retaining classic brass-saddle tone and providing excellent intonation and flexible setup options, allowing you to tailor the tension and tone of each string to your liking.
The American Pro II Telecaster delivers instant familiarity and sonic versatility you'll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Body
| Body | Roasted Pine |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Body Shape | Telecaster |
Neck
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 25.5" (648mm) |
| Headstock | Telecaster® |
| Neck Construction | 4-Bolt |
| Neck Finish | “Super-Natural” Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Deep "C" |
| Number of Frets | 22 |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| String Nut | Bone |
Hardware
| Bridge | 3-Saddle Top-Load/String-Through Tele® with Compensated Brass “Bullet” Saddles |
| Control Knobs | Knurled Dome |
| Neck Plate | 4-Bolt |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Pickguard Material | 3-Ply Black |
| Pickup Covers | Neck: Chrome; Bridge: Black |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
| Strings | Fender® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Switch Tip | Black |
| Tremelo Arm | Screw-In |
| Tuning Machines | Fender® Standard Cast/Sealed Staggered |
Electronics
| Bridge Pickup | V-Mod II Single-Coil Tele® |
| Neck Pickup | V-Mod II Single-Coil Tele® |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Pickup Configuration | SS |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | Deluxe Molded Case |