Fender American Performer Stratocaster® Honey Burst
Description
Fender's American Performer Stratocaster delivers the exceptional tone and feel you expect from an authentic Fender—with enhancements that inspire creativity. The American Performer Strat includes Yosemite single-coil pickups, designed for rich, expressive tones ideal for any musical situation. With flat-staggered pole pieces to increase output and a shellac coating controlling feedback, Yosemite pickups let your musicality shine through.
The American Performer Strat's push-pull tone control adds the neck pickup in any switch position, unlocking musically useful tones. Fender's Greasebucket circuit rolls off highs without reducing gain. A 5-way blade switch and master volume/tone controls give you tonal versatility.
The American Performer Strat's Modern C-shaped maple neck and 9.5" radius rosewood fingerboard suit any playing style. 22 jumbo frets make bending effortless and accurate. A vintage-style synchronized tremolo bridge, synthetic bone nut and die-cast tuners keep you in tune.
The American Performer Strat's alder body provides balanced, resonant tone. A satin polyurethane finish protects the body and neck while highlighting the woodgrain. Nickel/chrome hardware and a silver '70s logo complete the package. The truss rod is accessible at the headstock for easy neck relief adjustments.
The American Performer Strat delivers an inspiring playing experience at an accessible price and an ideal combination of tradition and modernity for today's guitarist.
Body
| Body | Alder |
| Back Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Body Shape | Stratocaster |
Neck
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241.3mm) |
| Fret Size | Jumbo |
| Scale Length | 25.5" (648mm) |
| Headstock | Stratocaster® |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Neck Finish | Satin |
| Neck Material | Rosewood |
| Neck Shape | C Modern |
| Number of Frets | 22 |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Side Dots | White |
| String Nut | Bone |
| Truss Rod | Dual-Action |
Hardware
| Bridge | 2-point synchronized |
| Bridge Tail Cover/Tailpiece | Includes Chrome Bridge Cover |
| Bridge Mounting | 6-Screw Vintage-Style |
| Control Knobs | Aged White |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Pickguard Material | 1-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Aged White |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | Fender® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges), PN 0730250406 |
| Switch Tip | Aged White |
| Tremelo Arm | Screw-In |
| Tremelo Block | Cold Rolled Steel | Tuning Machines | Fender ClassicGear |
Electronics
| Bridge Pickup | Yosemite Single-coil |
| Middle Pickup | Yosemite Single-coil |
| Neck Pickup | Yosemite Single-coil |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup)Push/pull neck on/off |
| Pickup Configuration | SSS |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | Gig Bag |