Fender Squier Affinity Series® Stratocaster® Sunburst
Description
A superb gateway into the time-honored Fender® family, the Squier® Affinity Series® Stratocaster® delivers legendary design and quintessential tone for today's aspiring guitar hero. This Strat® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight body, a slim and comfortable "C"-shaped neck profile, a 2-point tremolo bridge for superior tremolo action and sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth, accurate tuning and easy restringing. Loaded with a trio of Squier single-coil Strat pickups with 5-way switching for genre-defying sonic variety, this model is ready to accompany any player at any stage.
Body
| Body | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Stratocaster |
Neck
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Neck Finish | Satin Urethane with Gloss Urethane Headstock Face |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| String Nut | Synthetic Bone |
Hardware
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Block Saddles |
| Control Knobs | White Plastic |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pickguard Material | 3-Ply White |
| Pickup Covers | White |
| Strap Buttons | Standard |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Switch Tip | White |
| Tremelo Arm | Standard |
| Tuning Machines | Sealed Die-Cast with Split Shafts |
Electronics
| Bridge Pickup | Ceramic Single-Coil |
| Middle Pickup | Ceramic Single-Coil |
| Neck Pickup | Ceramic Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup |
| Pickup Configuration | SSS |
Additional Info
| Tuning | Standard 6-string EADGBE |
| Case | FE405 Gig Bag |